27. ELOKUVAVIIKKO

SAARIJÄRVEN 27. ELOKUVAVIIKKO

su 14. – su 21. 11. 2010

Kaupungintalon Saarijävi-salissa

 

SUNNUNTAINA 14.11.

 

Su 14.11. klo 11.00

Maria Lindberg : Muumi ja punainen pyrstötähti

76 min, S  Suomi 2010

 

Su 14.11. klo 12.45

Bob Peterson&Pete Docter : UP-kohti korkeuksia

97 min, K 7  USA 2009

 

Su 14.11. klo 14.45

Marja Pyykkö : Sisko tahtoisin jäädä

112 min, S  Suomi 2010

 

Su 14.11. klo 17.00

Virpi Suutari : Auf Wiedersehen Finnland

78 min, K 11  Suomi  2010

 

Su 14.11. klo 18.45

Jörn Donner : Kuulustelu

110 min, K 7  Suomi 2009

 

MAANANTAINA 15.11.

 

Ma 15.11. klo 14.30

Peter von Bagh : Helsinki – ikuisesti 

75 min, SSuomi 2009

 

Ma 15.11. klo 18.00

Ohjaajavieraana

Mari Rantasila

12. Matti Pellonpää

-palkinnon jako

 

Ma 15.11. klo 18.30

Mari Rantasila : Risto Räppääjä ja polkupyörävaras

90 min, S  Suomi 2010

 

Ma 15.11. klo 20.30

Markku Lehmuskallio,

Anastasia Lapsui : Sukunsa viimeinen

80 min, S  Suomi 2010

 

TIISTAINA 16.11.

 

Ti 16.11. klo 14.30

Timo Koivusalo : Täällä Pohjantähden alla I

193 min, K 13  Suomi 2009

 

Ti 16.11. klo 18.30

Pekka Karjalainen : Vähän Kunnioitusta

90 min, K 13  Suomi 2010

 

Ti 16.11. klo 20.15

Arto Halonen : Magneettimies

79 min, S  Suomi 2009

 

KESKIVIIKKONA 17.11.

 

Ke 17.11. klo 14.30

Saara Saarela : Väärät juuret

100 min, K 11  Suomi 2009

 

Ke 17.11. klo 18.30

Joonas Berghäll, Mika Hotakainen : Miesten vuoro

84 min, S  Suomi 2010

 

Ke 17.12. klo 20.00

Tahvo Hirvonen : Stadilaista tangoa etsimässä 

108 min, S  Suomi 2010

 

TORSTAINA 18.11.

 

To 18.11. klo 14.30

Jukka Kärkkäinen : Matkalla vanhuuteen

58 min, S  Suomi 2008

 

To 18.11. klo 18.30

Hayao Miyazaki: Prinsessa Mononoke

134 min, K 7  Japani 1997

 

To 18.11. klo 21.00

Joonas Neuvonen : Reindeerspotting – pako joulumaasta

75 min, K 18  Suomi 2010

 

PERJANTAINA 19.11.

 

Pe 19.11. klo 14.30

Miika Soini : Thomas 

70 min, S  Suomi 2008

 

Pe 19.11. klo 18.30

Kari Väänänen : Havukka-ahon ajattelija

110 min, S  Suomi 2009

 

Pe 19.11. klo 20.45

Peter von Bagh : Sodankylä Forever

60 min, S

 

LAUANTAINA 20.11.

 

 La 20.10. klo 10.30

Koko perheen lyhytelokuvapaketti

50 min, S

 

La 20.11. klo 11.30

Luc Jacquet : Tyttö ja kettu

98 min, K 7  Ranska 2007

 

La 20.11. klo 13.30

Neil Hardwick : Jos rakastat

123 min, K7  Suomi 2010

 

La 20.11. klo 17.00 alkaen illanvietto

”Kohtaamisia elokuvataivaan alla”

Yrtsi &Pirtsi 120 v.

Vapaa pääsy, musiikkia, ohjelmaa,

tarjoilua, elokuvia, yhdessäoloa.

17.30 Saara Cantell: Kohtaamisia

19.30 Kirmo Lintinen/Buster Keaton: Sherlock jr.

20.30 Ville Ojasen orkesteri ja Janne Heinosen musiikivideo

21.30 Yllätyselokuva

23.00 Hyvän yön suukot

 

SUNNUNTAINA 21.11.

 

Su 21.11. klo 10.30

Hayao Miyazaki : Ponyo rantakalliolla

86 min, S  Japani 2008

 

Su 21.11. klo 12.15

Tim Burton : Liisa ihmemaassa

110 min, K 11  USA 2010

 

Su 21.11. klo 14.30

Mika Kaurismäki : Vesku

110 min, S  Suomi 2010

 

Su 21.11.  klo 16.45

Aleksi Salmenperä :

Paha perhe

97 min, K 13  Suomi 2010

 

Su 21.11. klo 18.45

Arto Halonen : Prinsessa

104 min,  K 11 Suomi 2010

Saarijärven Elokuvakerho