29. ELOKUVAVIIKKO

SAARIJÄRVEN 29. ELOKUVAVIIKKO

su 11.- su 18.11. 2012

 

SAARIJÄRVEN 29. ELOKUVAVIIKKO 11.-18.11.2012

Teema : ELOKUVA – AJANKUVA

Vieraina : KITI LUOSTARINEN JA PETER VON BAGH

Näyttelyssä : TEUVO TULIO 100 -VUOTTA

Esityspaikka : KAUPUNGINTALON SAARIJÄRVI-SALI

Pääsymaksu 2 € paitsi Twilight 2 = 8 € tai sponsorikortti.

*) -merkittyihin näytöksiin vapaaehtoinen pääsymaksu.

 

OHJELMA

(Pienet muutokset mahdollisia)

(Versio 1.11.2012 18:54)

 

Su 11.11.

klo 11.00

Risto Räppääjä

ja viileä Venla

Ohjaaja : Mari Rantasila

75 min /S

Suomi 2012

 

Su 11.11.

klo 12.30

Kukkulan tyttö,

sataman poika

Ohjaaja : Goro Miyazaki

91 min /K7

Japani 2011

 

Su 11.11.

klo 14.30

Illusionisti

Ohjaaja : Sylviain Chomet

77 min /K7

Ranska 2010

 

Su 11.11.

klo 16.00

Rouva

presidentti

Ohjaaja : Aleksi Bardi

86 min /S

Suomi 2012

La 17.11. klo 17.30

 

Su 11.11.

klo 18.00

Kuningas

Litmanen

Ohjaaja : Arto Koskinen

107 min /S

Suomi 2012

 

Su 11.11.

klo 20.00

Varasto

Ohjaaja : Taru Mäkelä

97 min /K12

Suomi 2011

 

Ma 12.11.

alk. klo 14.00 *)

Non-stop,

5 elokuvaa

Saarijärvestä

 

Ma 12.11.

alk. klo 14.00

Saarijärven

Paavon raiviolla

8 min /S

Suomi 1964

 

Ma 12.11. alk.

klo 14.00

Työn ja

tulevaisuuden

Saarijärvi

(pitkä versio)

Ohjaaja : Niilo Heino

14+4=18 min /S

Suomi 1955

 

Ma 12.11.

alk.klo 14.00

Saarijärvi-

matkailukaupunki

(Intertele Oy)

16 min /S

Suomi 1986

 

Ma 12.11.

alk. klo 14.00

Saarijärvi-pala

Suomea,

kappale sydäntä sen

Ohjaaja : Niilo Heino

11 min /S

Suomi 1954

 

Ma 12.11.

alk.klo 14.00

Saarijärvi-

luonnollisesti

Kansalaisopisto,

Matkailutoimi

18 min /

Suomi 1997

 

Ma 12.11.

klo 15.15*)

Matti ja Maapallopatsas

Ohjaaja : Jarmo Ratinen

30min /Suomi 1995

 

Ma 12.11.

klo 18.30

Kohta 18

Ohjaaja : Maarit Lalli

112 min /K12

Suomi 2012

 

Ti 13.11.

klo 14.00 *)

Kimmo Leed:

Teurastus,

Olipa kerran …

myymäläauto,

Siskottomat,

Työn sankari

yht. 90 min

 

Ti 13.11.

klo 14.00

Teurastus

Ohjaaja : Kimmo Leed

10 min /

Suomi 1996

 

Ti 13.11.

klo 14.10

Olipa kerran

…myymäläauto

Ohjaaja : Kimmo Leed

16 min /

Suomi 1997

 

Ti 13.11.

klo 14.30

Siskottomat

Ohjaaja : Kimmo Leed

28 min /

Suomi 2006

 

Ti 13.11.

klo 15.00

Työn sankari

Ohjaaja : Kimmo Leed

28 min /S

Suomi 2008

 

Ti 13.11.

klo 16.30 *)

Mikko Niskanen –

ohjaaja matkalla

ihmiseksi 1/3

Ohjaaja : Peter von Bagh

59 min

Suomi 2011

 

Ti 13.11.

klo 18.00

Sivalkoinen

valhe

Ohjaaja : Arto Halonen

119 min /S

Suomi 2012

 

Ti 13.11.

klo 20.00

Härmä

Ohjaaja : JP Siili

128 min /K16

Suomi 2012

 

Ke 14.11.

klo 14.00 *)

Sekuntikello

YLE

120 min /S

Suomi 1975?

 

 

 

 

 

 

Ke 14.11.

klo 16.30 *)

Mikko Niskanen –

ohjaaja matkalla

ihmiseksi 2/3

Ohjaaja : Peter von Bagh

57 min

Suomi 2011

 

Ke 14.11.

klo 18.30

Miss

Farkku-Suomi

Ohjaaja : Matti Kinnunen

86 min /K12

Suomi 2012

 

Ke 14.11.

klo 20.00

Hiljaisuus

Ohjaaja : Sakari Kirjavainen

112 min /K12

Suomi 2011

 

To 15.11.

klo 14.00 *)

Janne Heinonen:

Tämän kosken lapset,

Muissa maailmoissa –

dokumentti Samuli

Heimosesta

yht. 90 min

 

T0 15.11.

klo 14.00

Tämän kosken

lapset

Ohjaaja : Janne Heinonen

58 min /S

Suomi 2012

 

To 15.11.

klo 15.00

Muissa maailmoissa

– dokumentti

Samuli Heimosesta

Ohjaaja : Janne Heinonen

28 min /S

Suomi 2009

 

To 15.11.

klo 15.30 *)

Autere

Ohjaaja : Tapani Lundgren

18 min /S

Suomi 1988

 

To 15.11.

klo 15.50 *)

Emma

Ohjaaja : Rax Rinnekangas

27 min /

Suomi 2001

 

 

 

To 15.11.

klo 18.30 *)

Ohjaaja-

vieraana

Kiti

Luostarinen

 

To 15.11.

klo 19.00 *)

Kotona

kylässä

Ohjaaja : Kiti luostarinen

85 min /S

Suomi  2012

 

Pe 16.11.

klo 14.00 *)

Laulu

tulipunaisesta

kukasta

Ohjaaja : Teuvo Tulio

110 min /K16

Suomi 1938

 

Pe 16.11.

klo 16.00 *)

Veden peili

Ohjaaja : Rax Rinnekangas

97 min /K12

Suomi 2012

 

Kisakino esittää:

Pe 16.11.

klo 18.30

Twilight –

Aamunkoi, osa 2 /

 8 € tai sponsorilippu

Ohjaaja : Bill Condon

115 min /

USA 2012

 

Pe 16.11.

klo 20.30

Iron Sky

Ohjaaja : Timo Vuorensola

93 min /K12

Suomi 2012

 

La 17.11.

klo 11.00

Täältä tulee

myyrä

Zdeněk Miler

74 min /S

Tsekki 2011

 

La 17.11.

klo 12.30

Niko2 –

Lentäjäveljekset

/ 3D

Ohjaaja : Kari Juusonen,&

Jørgen Lerdam

76 min /K7

Suomi 2012

 

La  17. 11.

klo 15.30 *)

Mikko Niskanen –

ohjaaja matkalla

ihmiseksi 3/3

Ohjaaja : Peter von Bagh

56 min /

Suomi 2011

 

La 17.11.

klo 16.30 *)

Vieraana

Peter von

Bagh

La 17.11.

klo 17.30 *)

14. Matti

Pellonpää

-palkinnon jako

 

La 17.11.

klo 18.30

Tähtitaivas

talon yllä

Ohjaaja : Saara Cantell

101 min /K7

Suomi 2012

 

La 17.11.

klo 20.30

Vuosaari

Ohjaaja : Aku Louhimies

125 min /K16

Suomi 2012

 

Su 18.11.

klo 11.00

Tintin seikkailut

– yksisarvisen

salaisuus / 3D

Ohjaaja : Steven Spielberg

108 min /K11

USA 2011

 

Su 18.11.

klo 13.00

Herra Heinämäki

ja leijonatuuliviiri

Ohjaaja : Matti Grönber&

Pekka Karjalainen

95 min /K7

Suomi 2011

 

Su 18.11.

klo 15.00

Kovasikajuttu

Ohjaaja : Jukka Kärkkäinen,&

J-P Passi

84 min /S

Suomi 2012

 

 

Su 18.11.

klo 17.00

Puhdistus

Ohjaaja : Antti J. Jokinen

125 min /K16

Suomi 2012

 

Su 18.11.

klo 19.30

Tie pohjoiseen

Ohjaaja : Mika Kaurismäki

113 min /K12

Suomi 2012

Saarijärven Elokuvakerho