28. ELOKUVAVIIKKO

SAARIJÄRVEN 28. ELOKUVAVIIKKO
 la 13. — su 20.11.2011

teema on ”POHJOISTA VALOA!”
Matti Pellonpää -palkinto annetaan ”Suomenruotsalaista ja pohjoismaista elokuvakulttuuria” edistäneelle

”VIIKON OHJELMISTOSSA KOMEAN KAUNIS YLEISÖNSUOSIKKI LE HAVRE, MUUT HYVÄT KOTIMAISET SEKÄ…”
Linnan koulun

kahvio launtaina ja sunnuntaisin.

Pääsylippuhinnat entisellään.

 

 

OHJELMISTO
(Pienet muutokset mahdollisia)

SUNNUNTAINA

Sunnuntai 13.11. klo 11.00
Juuso Syrjä : Ella ja Aleksi 
46 / S

Sunnuntai 13.11. klo 12.00
Jacques Perrin: Océans
100 / K-7

Sunnuntai 13.11.klo 14.00
Juha Wuolijoki : Hella W 
82 minuuttia / K-11

Sunnuntai 13.11. klo 16.00
Dome Karukoski : Napapiirin sankarit 
91 / K-11

”Napapiirin sankareille palkintoja Serbiassa ja Ukrainassa  26.07.2011”

 

Sunnuntai 13.11. klo 18.00
Bernilla August : Sovinto 
95 / K-15

” YLE 17.10.1011  Pohjoismaiden elokuvapalkinto Sovinnolle”

 

MAANANTAINA

Maanantai 14.11. klo 14.30
Timo Koivusalo : Tällä pohjantähden alla II

138 / K-13

Maanantai 14.11. klo 18.00
Elina Talvensaari: Miten marjoja poimitaan 
19 / s

”28.09.2011  Elina Talvensaaren elokuva Miten marjoja poimitaan voitti Nordisk Panoramassa Tanskassa FEDEORA-palkinnon. ”

 

Maanantai 14.11. klo 18.30
Olli Saarela : Harjunpää ja pahan pappi 
106 / K-15

 

TIISTAI

Tiistai 15.11. klo 14.30
Elina Talvensaari: Miten marjoja poimitaan 
19 / s

Tiistai 15.11. klo 15.00
Markku Tuurna : Salla – selling the silence
73 / S

Tiistai 15.11. klo 18.30
Elina Kivihalme :Tuntematon emäntä 
78 /S    taustatietoa elokuvasta

ja elokuvan tekijöistä


Tiistai 15.11. klo 20.00

Lauri Törhönen : Vares-sukkanauhakäärme 
94 / K-13

”22.08.2011 Vares-elokuvat keräävät katsojalukuja”

 

KESKIVIIKKO

Keskiviikko 16.11. klo 14.30
Jouko Aaltonen:Taistelu Turusta
105 / S

Keskiviikko 16.11. klo 18.30
Lauri Nurkse :Veijarit 
103 / K-13

Keskiviikko 16.11. klo 20.30
Morten Tyldum: Headhunters
102 / K-15

TORSTAI

Torstai 17.11. klo 14.30
Elina Kivihalme : Tuntematon emäntä 
78 / S

Torstai 17.11. klo 18.30
Jörgen Bergmark : Ruotsalainen avioliitto 
100 / K-11

Torstai 17.11. klo 20.30
Jalmari Helander :Rare exports 
84 / K-13

 

PERJANTAI

Perjantai 18.11. klo 14.30
Peter von Bagh:Lastuja-taiteilija suvun vuosisata
75 / S
Perjantai 18.11. klo 17.00
Janne Kuusi : Boheemi elää,
dokumentti  Matti Pellonpäästä

”26.09.2011 Prix Italia dokumenttielokuvalle Boheemi elää”

 

 

Perjantai 18.11. klo 18.30
13. Matti Pellonpää -palkinnon jako

Aki Kaurismäki :Le Havre 
95 / S

Perjantai 18.11. klo 20.30
Mika Kaurismäki :Veljekset
89 / K-13

 

LAUANTAI

Lauantai 19.11. klo 11.00
Nilsson, Persson, Jaworski :Pikku kummitus
Lapanen ja setä Riukuliini

41 / S

Lauantai 19.11. klo 12.00
Klaus Härö:Näkymätön Elina
77 / S

Lauantai 19.11. klo 13.30
Raimo O. Niemi :Roskisprinssi 
101 / K-7

”01.08.2011 Roskisprinssi veti yleisöä”

 

Lauantai 19.11.klo15.30
Oskari Sipola : Elokuu 
111 / K-13

Lauantai 19.11. klo 18.00
Lars von Trier: Melancholia
137 / K-11

Lauantai 19.11. klo 20.30
Ville Jankeri : Pussikalja-elokuva
80 / K-13

SUNNUNTAI

Sunnuntai 20.11. klo 12.30
Ulrika Bengts : Iris / 81 / K-7

Sunnuntai 20.11. klo 14.30
Oliver Schmitz: Elämä ennen kaikkea
101 / K-13

Sunnuntai 20.11. klo 16.30
Juho Kuosmanen : Taulukauppiaat
59/S

palkittiin Cannesissa opiskelijoitten sarjassa

Sunnuntai 20.11. klo 18.00
Zaida Bergroth : Hyvä poika 
88 / K-13

”HS 17.10.2011 Chigagon elokuvajuhlilla ..
…Zaida Bergrootin Hyvä Poika oli voittaja New directors – uudet ohjaajat sarjassa… ”

 

Sunnuntai 20.11. klo 20.00
Aki Kaurismäki : Le Havre 
95 / S

”HS 17.10.2011 Chigagon elokuvajuhlilla ..
… Aki Kaurismäen Le Havre voitti voitti kansainvälisen elokuvien sarjan …” 

Saarijärven Elokuvakerho